Slzy v očích


Také mi občas vyhrknou slzy. Zejména tehdy, když za mnou na konzultace přichází rodiče, kteří jsou celý zahalený v tomhle moderním kabátu z kontaktních, respektujících a vysvětlujících výchovných metod.

Dohadují se která z výchov je nejlepší a předhánějí se kdo lépe vychovává.

A zároveň hledají každou chybičku, která se mohla ve výchově přihodit. Ukazují na sebe prstem a říkají táta je špatný, ne máma je špatná, oba jsme špatný, určitě jsme traumatizovali svoje děti.


Za každou nalezenou chybičku obviňují jeden druhého, nebo se sami sebeobviňují a trýzní, protože na určitých FB profilech, skupinách a YT kanálech říkali, že je to špatně. Nasadí si tuhle trnovou korunu a obviňují sami sebe, že určitě traumatizovali své děti.

Snaží se pomocí vzájemného obviňování nebo sebeobviňování získat zpět svoji svatozář a status dokonalého rodiče. 


A jejich děti?

Ty častokrát svými emočními a úzkostnými stavy jen stojí v slzách a vnitřně prosí a žadoní o to, aby zde zase měli maminku a tatínka. Že jim vlastně nevadí, že tatínek občas zařve a bouchne do stolu, že maminka se občas propadne do emocí a je úplně psychicky i fyzicky vyřízená. 

Chtějí jen svojí maminku a tatínka, kteří nebudou ze sebe dělat stroje, propadat se do úzkostí že určitě něco pokazili, hledat neustále jen ve svých myšlenkách, ale začnou se také rozhodovat podle svých pocitů. 

Maminko, Tatínku, vraťte se.

K aktivaci pocitů u rodičů vede cesta, která je ovšem naprosto opačná než neustálé zaměření se na děti. Samotný vztah mezi rodiči by měl být vždy na prvním místě.


Maminko, Tatínku, vystupte z těchto pocitů vinu, že něco ve výchově děláte špatně. Tuhle úzkost z Vás cítí Vaše děti, proto jsou tak úzkostlivé, emoční a přetížené. Nic jste neprovedli. Vaše děti častokrát vidí, jak se snažíte, co vše už jste udělali pro lepší život a teď už je čas sundat tuhle trnovou korunu kterou jste si nasadili.

S dětmi ani s Vámi není nic špatně.

Je čas zahodit tyhle sebemrskačské sklony, ke kterým vede spousty moderních výchovných metod, technik, FB profilů a YT kanálů. Není to dogma.

Přestaňte chtít být dokonalým rodičem. Vytváříte ze sebe stroj.
Jestliže chcete být lepší, pak si myslíte, že jste špatní.
Pravda je, že jste Nejlepší, jací můžete být v tomto okamžiku.


To, když si rodiče uvědomí, pochopí a vystoupí z tohoto sebemrskačského výchovného kolečka, potom se ve většině případů uklidní a stabilizují také děti.

Naše děti totiž častokrát nepotřebují žádnou speciální výchovu.

Potřebují jen to, aby zde byla Maminka a Tatínek, kteří si dovolí znovu cítit a svými pocity se řídit.